Pejzaże w Galerii Nad Łąkami

Działalność Galerii Nad Łąkami otworzył wernisaż jej pomysłodawczyni – Ewy Gronostajskiej. Artystka jest absolwentką malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz animatorką kultury. Ewa Gronostajska współpracuje z naszym OKejem, organizując wydarzenia i warsztaty w domaniewskiej świetlicy, ale również prowadząc własne zajęcia artystyczne. Jednak 8 maja spotkaliśmy się z Ewą przede wszystkim z powodu jej twórczości – malarstwa pejzażowego, o którym na portalu Obiektywna.pl napisano m.in: „Oglądając wystawę, można poczuć się, jak podczas wędrówki wśród łąk, pól i lasów, a za chwilę zanurzyć się w zieleni tajemniczego ogrodu” (całość artykułu TUTAJ). Uczestnicy wydarzenia tuż po oficjalnym otwarciu galerii wysłuchali wykładu autorki (jednocześnie kuratorki galerii) o historii malarstwa pejzażowego, by następnie oddać się właśnie tym relaksującym „spacerom” po wyczarowanych przez Ewę na płótnach i zwiewnych jedwabiach barwnych krajobrazach. Spotkanie z pejzażem będzie miało swój dalszy ciąg 22 maja w postaci warsztatów z techniki filcowania na mokro. 

Sama galeria na obszarze wiejskim to wciąż rzadkość, ale warto podejmować tak trudne wyzwania. Dofinansowany i współorganizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego projekt „Galeria Wiejska nad Łąkami” w Domaniewie ma bardzo istotny cel, którym jest upowszechnianie sztuki oraz przybliżanie współczesnych artystów tworzących w naszym najbliższym kręgu. W ramach projektu zostaną przygotowane jeszcze cztery wystawy monograficzne, a towarzyszyć im będą prezentacje i wykłady o poszczególnych dziedzinach sztuki oraz ich przedstawicielach, a także warsztaty artystyczne. 

Projekt skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców gminy ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Domaniewa. Galeria ma swoją siedzibę przy ul. Małego Księcia 14  w budynku świetlicy Ośrodka Kultury OKej. To tam będziemy Was zapraszać na kolejne wystawy i ciekawe warsztaty.

 

Foto_Marek Zdrzyłowski

 

Powrót