OPIEŃKI, NAPIEŃKI, HYDROPIEŃKI

 

Już wkrótce w galerii PAŁACOWA 1 niezwykle zaszczytne dla nas wydarzenie. W sobotę 9 grudnia o godzinie 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy JÓZEFA WILKONIA. Tym bardziej będzie to dla wielu wyjątkowe przeżycie, ponieważ wśród  eksponowanych prac pojawią się premierowe rzeźby artysty z cyklu OPIEŃKI. Na wystawie będziemy mogli podziwiać również wspaniałe ilustracje z cyklu MAŁE i DUŻE. Wystawa potrwa do 30 stycznia włącznie. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Fundacją ARKA im. Józefa Wilkonia, której głównym celem jest ochrona i promocja dorobku artystycznego Józefa Wilkonia i ogólnych wartości związanych ze sztukami pięknymi, a w szczególności ilustratorstwem i sztuką edytorską.
___

JÓZEF WILKOŃ / ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954).

Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. Autor legendarnych już rzeźb zwierząt z drewna i metalu – małych i dużych form, niejednokrotnie polichromowanych, z których chyba najczęściej odwiedzaną i oglądaną jest „Arka” stale eksponowana w plenerze w Radziejowicach.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutsche Jugendliteraturpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005r. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej. Napisana i zilustrowana przez niego książka „Psie życie” została uznana w Polsce za najpiękniejszą książkę roku 2011 oraz nagrodzona Brązowym Medalem w pięćdziesiątym jubileuszowym konkursie Best Designed Books from all over the World International Competition 2013.

W 2014 roku otrzymał nagrodę Pary Prezydenckiej za wybitne
osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. Z okazji jubileuszów 80 i 85-lecia otrzymał Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2016 został uznany Człowiekiem Roku przez Magazyn Literacki Książka. W 2019 roku Jego Królewska Mość Król Hiszpanii Filip VI przyznał
Józefowi Wilkoniowi Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej za wkład w rozkwit kultury hiszpańskiej.

Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Od Centrum Pompidou (1989) poprzez Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję, po Japonię i Koreę Południową. Jego prace znajdują się w licznych muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie.
___

9 grudnia / 18:00
BRWINOWSKI PAŁAC KULTURY
galeria / PAŁACOWA 1

Powrót