LECH JANERKA W BRWINOWIE!

Tegoroczny zdobywca pięciu statuetek Fryderyków 2024 za Artysta Roku, Autor Roku oraz Kompozytor Roku, jego najnowszy album z 2023 “Gipsowy odlew falsyfikatu” zyskał tytuł Albumu Roku Alternatywa, a jedna z piosenek z owego albumu “Dupa jak sofa” Utwór Roku.

___

Lech Janerka to muzyk rockowy, kompozytor, basista oraz autor tekstów. Swoją karierę rozpoczął pod koniec lat ‘70 występując na festiwalach piosenki studenckiej. 

W 1979 roku założył zespół Klaus Mitffoch. Zespół, z Janerką w składzie, nagrał jedną płytę zatytułowaną "Klaus Mitffoch". Jest ona uznawana za jedną z najważniejszych w historii polskiego rocka. Album ten łączył w sobie energię charakterystyczną dla punk rocka z bardziej skomplikowaną melodią i harmonią. Teksty piosenek odnosiły się do sytuacji w Polsce w latach 80. pod rządami PRL, często krytykowały ówczesny reżim i wzywały do walki. Płyta zdobyła tytuł albumu trzydziestolecia w ankiecie dziennikarzy Magazynu Muzycznego oraz została wybrana przez czytelników magazynu Tylko Rock najlepszym albumem lat 80. Odszedł z zespołu w 1984, a rozpoczął karierę solową 1986 roku.

___

Po odejściu z zespołu, Janerka wydał płytę "Historia podwodna" pod własnym nazwiskiem. Album, bardziej spokojny muzycznie i tekstowo, został wysoko oceniony przez krytyków i słuchaczy. Innowacją było użycie elektronicznie przetwarzanej wiolonczeli, na której grała Bożena Janerka, członkini jego zespołu oraz żona. Utwory z tej płyty, takie jak "Konstytucje", "Niewole" i "Ta zabawa nie jest dla dziewczynek", stały się przebojami.

 

W 2002 roku wydał płytę "Fiu fiu...", nominowaną do Fryderyków w kategoriach płyta alternatywna i autor roku. W tym samym roku nagrał utwór "Nadzieja o Wrocławiu" dla kampanii na rzecz przyznania Wrocławiowi organizacji EXPO 2010, co spotkało się z mieszanymi reakcjami fanów. Janerka odpowiedział, że nagrywa, co chce, ponieważ nie musi już nikomu się przypodobać.

 

W 2005 roku Janerka wydał płytę "Plagiaty" w nowym składzie: z gitarzystą Damianem Pielką, który zastąpił zmarłego Wojciecha Seweryna, i Michałem Mioduszewskim na perkusji. W tym samym roku Janerka otrzymał za nią nagrodę Superjedynka w kategorii „płyta alternatywna”. Muzyk otrzymał Fryderyka w kategorii „piosenka roku” za "Rower" oraz Fryderyki w kategoriach: płyta alternatywna i kompozytor roku.

___

Po 18 latach powrócił z nowym albumem, który został wspomniany powyżej.

22 czerwca / 20.00 / plac koncertowy, ul. Piłsudskiego / Brwinów


JazzonanS to formacja założona w 2022 r. z inicjatywy akordeonisty, kompozytora i aranżera - Juliana Charuby. W jej skład wchodzą młodzi instrumentaliści związani z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. Kwartet prezentuje unikalne brzmienie poprzez zastosowanie instrumentów rzadko używanych w jazzie - takich jak: flet i akordeon z tradycyjnym dopełnieniem sekcji rytmicznej: kontrabasu i perkusji. Wystąpią dla was:

 

Julian Charuba - akordeon

Kajetan Sokolnicki - flet

Tomasz Szymański - kontrabas

Jan Szymeczko - perkusja

Jazzonans.jpeg

22 czerwca / 18.00 / plac koncertowy, ul. Piłsudskiego / Brwinów

Bambi Reggae Jest to formacja, która grała na większości ważnych festiwali w Polsce. Muzyka zespołu jest osadzona w stylu  reggae z domieszkami różnych klimatów muzycznych to wypadkowa zainteresowań samych muzyków. W skład zespołu wchodzą:

 

Jarek "Dabek" Dąbrowski - przeszkadzaje oraz wokal

Krzysztof " Blaha" Błaszkiewicz - gitara solowa

Jacek 'Rura" Gronkiewicz - saksofon

Leszek "Lelo" Ostrowski - perkusja

Wojtek "Młody" Falkiewicz - ins. klawiszowe

Piotr "Naczelnik" Wlizło - gitara rytmiczna

Tomek "Hudy " Kalinowski - bass

Dla zespołu Bambi jest to szczególny rok, gdyż świętują swoje 30-lecie! Możecie, więc być pewni, że muzycy dadzą CZADU!

 

22 czerwca / 19.00 / plac koncertowy, ul. Piłsudskiego / Brwinów

 

WSTĘP WOLNY

Powrót