Gawęda o Chopinie

 

„Chopin, miś i szczęśliwa siódemka” autorstwa Karoliny Kolinek-Siechowicz to historia LIDII GRYCHTOŁÓWNY, wybitnej pianistki, której koncertu będziemy mogli wysłuchać 24 września w Brwinowie.

Koncert skierowany szczególnie do dzieci poprowadzi… autorka książki :) Podczas występu dzieci dowiedzą się m.in. skąd biorą się dźwięki muzyki i jaką ścieżką trzeba kroczyć, aby zostać muzykiem. 

 

Kim jest główna bohaterka?

  Lidia Grychtołówna wg Anny Ładeckiej

Lidia Grychtołówna urodziła się w 1928 roku – rok po pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – konkursu, który zaważył na całym życiu artystki. Wybitna pianistka i pedagożka, laureatka VII miejsca w V Konkursie Chopinowskim w 1955 r. Zdobywczyni wielu nagród, sama wielokrotnie zasiadała w jury konkursowych, a uczestników Konkursów Chopinowskich oceniała aż sześć razy .

 

O książce

Dzieje Konkursu Chopinowskiego oraz wspomnienia jednej z jego uczestniczek i prawie równolatki – Lidii Grychtołówny, przeplatają się w książce z niespokojnymi wydarzeniami z historii naszego kraju, wkomponowanymi w całość opowieści w formie pamiętnika bohaterki.

„Mała Lidia (…) dorastała w domu, w którym muzykę słychać było codziennie. Zajmujący centralną część salonu fortepian był jej ulubionym miejscem zabaw. A to chowała się pod nim razem z ukochanym misiem, słuchając grającej mamy, i sprawdzała, jak brzmi muzyka, gdy jest się w jej wnętrzu, a to przyciskała z ciekawością kolejne klawisze, badając różnice między tymi białymi – szerszymi, a tymi czarnymi – węższymi i krótszymi.”

Śledząc losy Lidii Grychtołówny, od pierwszych dźwięków mazurka zagranego przez nią w wieku trzech lat, przez czasy wojny oraz historię udziału bohaterki w V Konkursie Chopinowskim, zdobywamy wiele interesujących informacji o samym konkursie, który od lat odmienia życie młodych pianistów. Dzisiaj dzięki nagraniom z archiwów możemy porównać najnowsze wykonania uzdolnionych zwycięzców z tymi z poprzedniego wieku. To co na pewno się nie zmieniło, to miłość uczestników do utworów Chopina i poświęcenie dla jego muzyki większości swojego życia – tak jak to miało miejsce w przypadku Pani Lidii.

Ta niezwykła biografia jest przepięknie i kolorowo zilustrowana przez Annę Ładecką – ilustratorkę znaną z wielu innych książek dla dzieci.

Pluszowy miś

Pewnie każdy z nas będąc dzieckiem dostał kiedyś pluszowego misia :) Tak samo było z małą Lideczką. Misiek był z nią prawie od zawsze. Był przy niej, gdy siedziała pod fortepianem i słuchała, jak jej mama gra Chopina oraz podobno towarzyszył dorosłej już Lidii za każdym razem, gdy brała udział w konkursach pianistycznych. 

Dlatego zachęcamy tych, którzy się zjawią na koncercie Pani Lidii, o wzięcie swoich pluszowych misiów, żeby mogły wspólnie z wami przeżyć ten magiczny koncert.

    

     

Kilka słów o autorce

Karolina Kolinek-Siechowicz jest absolwentką muzykologii i filozofii Kolegium MISH UW oraz doktorantką na Wydziale „Artes Liberales” UW. Doceniana i nagradzana za teksty o muzyce, które publikuje w wielu pismach. Jest redaktorką czasopisma „Ruch Muzyczny”.

 

Gawęda o Chopinie

🟠 24 WRZEŚNIA | 12.00

Brwinowski Pałac Kultury | Pałacowa 1

Powrót