Wędrujące Galerie w Kaniach

W miniony weekend (08.10.2022 r.) w galerii Świetlicy OK w Kaniach miało miejsce kolejne wydarzenie w ramach projektu Wędrujące Galerie Wiejskie. Tym razem swoją twórczość zaprezentowała Ewa Kochman od lat związana, nieprzypadkowo ;), z pracownią złotniczą rodziny Kochmanów – Volundr. Podczas wernisażu obecni byli Marta i Wojciech Kochmanowie, którzy wraz z Ewą wprowadzili nas w niezwykły świat średniowiecznego złotnictwa ze szczególnym uwzględnieniem wikińskich tradycji. Wnętrze świetlicy zostało bardzo ciekawie zaaranżowane, co nadało spotkaniu wyjątkowy charakter. Głównym elementem scenografii była replika namiotu pochówkowego, który zachwycał swoją genialną, prostą i jednocześnie bardzo nowoczesną, konstrukcją – jak przystało na porządny skandynawski design ;) Na ekspozytorach prezentowane były repliki filigranowej wikińskiej biżuterii wykonanej w srebrze (miejscami złoconym). Wszystkie egzemplarze z wiernością oddawały historyczne wzory i podobnie – wykonywane były z dbałością o tradycyjny kunszt. Szczególnie pierwowzory wytwarzane są przez złotników zgodnie z dawnymi technikami – ręcznymi narzędziami w typie unplugged ;)

Podczas warsztatów uczestnicy spotkania mogli wypróbować dostępne narzędzia i wykonać mosiężną zawieszkę lub obrączkę – osobiście i samodzielnie wypuncować, spatynować i wypolerować wybrany wzór. Osoby nieco bardziej kreatywne lub te, które (cóż…) zapomniały okularów, wprowadzały oczywiście autorskie i nieco nowatorskie rozwiązania ;)

Biżuteria pracowni Volundr została doceniona przez twórców filmu Wiking w reż. Roberta Eggersa – możemy ją podziwiać na ekranie na wymarzonych modelach – Nicole Kidman i Ethanie Hawke’u.

Wydarzenie było współorganizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Fotorelacja autorstwa Andrzeja Gontarczyka.

 

Powrót