ZNOWU DZIŚ WIDZĘ ZACHÓD SŁOŃCA

O zachodzie słońca w sobotni wieczór na tzw. placu dożynkowym rozpoczęły się obchody Dni Miasta. Gwiazdą wieczoru był zespół KULT. Jako suport z piosenką „Komu bije dzwon” wystąpił brwinowski Chór Wydartych Domom Kur. W programie koncertu KULTU nie zabrakło znanych przebojów, których teksty wciąż są aktualne, a nawet słuchając ich, można odkryć w nich nowe przekazy, zinterpretować w odniesieniu do obecnych czasów. Pojawiły się również nowe piosenki z ostatniej płyty zespołu „Ostatnia płyta” (i nie jest to ostatni album w karierze Kazika Staszewskiego), m.in. „Ziemia obiecana”. Zainteresowanie koncertem było ogromne. Na koncert zjechały nawet fankluby zespołu, najliczniejszy chyba z Krakowa. Zwieńczeniem koncertu było uroczyste wręczenie artystom platynowej płyty za ostatni album. Wręczali przedstawiciele wytwórni SP RECORDS, wydawcy większości płyt zespołu. „Ostatnia płyta” miała swoją premierę 28 maja i w tak krótkim czasie sprzedała się w nakładzie przekraczającym już 300 tys. egzemplarzy!

Jak to dziennikarze podają - „ze źródeł zbliżonych do” cytujemy zasłyszaną wypowiedź jednego z przyjezdnych gości: „patrz, kto by pomyślał - Brwinów”.

 

Następnego dnia w miejskim parku  odbył się niedokończony koncert Kwartetu Prima Vista z okazji 25-lecia działalności pt. „Beethovenowskie post scriptum – koncert pamięci Józefa Kolinka”. Post scriptum dlatego, że ostatni koncert Kwartetu Prima Vista w OKeju (transmitowany przez internet), w którym rozbrzmiewały dzieła klasyków wiedeńskich – Haydna, Mozarta i Beethovena z przyczyn technicznych nie został skończony. Zarejestrowaliśmy tylko utwory dwóch pierwszych kompozytorów. Podjęliśmy więc decyzję o dokończeniu go.  Kwartet wystąpił w wyjątkowym składzie, bo na altówce zagrała córka niedawno zmarłego Józefa Kolinka – Dorota Kolinek, a o twórcy zespołu opowiadała druga córka Karolina Kolinek-Siechowicz. Muzycy wykonali czteroczęściowy „Kwartet F-dur” z opusu 18, który powstał w 1800 roku i choć w katalogu utworów kompozytora widnieje jako pierwszy, tak naprawdę jest chronologicznie trzecim kwartetem smyczkowym. Pogoda dopisała, więc niektórzy melomani rozkoszowali się dźwiękami koncertu w wybranych przez siebie miejscach parku, np. na słoneczku. Na widowni „zasiadła” kilkumiesięczna wnuczka założyciela Kwartetu Prima Vista 😊

Dni Miasta potrwają jeszcze do 12 września, a w ich programie kolejne Narodowe Czytanie 2021 wspólnie z Biblioteką Publiczną im. Wacława Wernera w Brwinowie. Będzie to już dziesiąta edycja tego wydarzenia, a do czytania fragmentów „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w OKeju zaproszeni zostali wolontariusze, czytelnicy oraz jak co roku burmistrz Jerzy Wysocki.

Dla najmłodszych mieszkańców gminy w niedzielę 12 września zaplanowany jest spektakl w wykonaniu teatru MAŁE MI pt. „Igraszki z Dropsem”. Bajka Jana Brzechwy jest pretekstem do zabawy w teatr i opowieści o obieżyświatach, powsinogach, trampach, włóczęgach, wagabundach… Zapraszamy do parku miejskiego na godz. 12:00. Po spektaklu, rónież w parku, odbędzie się spotanie PSI KĄCIK z psim behawiorystą, który opowie, jak postępować z czworonożnymi przyjaciółmi.

W ramach kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku upłyną pod hasłem „Smaki dziedzictwa”, zapraszamy na godz. 18:00 do Dworku ZAGRODA w Brwinowie na spotkanie autorskie „nieWINNE smaki Brwinowa” z brwinowianką Ałbeną Grabowską, podczas którego poruszane będą tematy kulinarne związane z rodziną Winnych opisane w książkach „Stulecie Winnych. Notes kulinarny. 70 przepisów” i „Przysmaki Rodziny Winnych. Konfitury, powidła, nalewki i inne przetwory”. Książki te są uzupełnieniem trylogii „Stulecie Winnych” opisującej losy wielopokoleniowej rodziny Winnych mieszkającej w Brwinowie. Na motywach powieści powstał serial, który emitowany był przez Telewizję Polską. 

 

fot. M. Zdrzyłowski

Powrót